Jak uprawiać kiełki w domu?

Jak uprawiać kiełki w domu?

Co musimy wiedzieć o domowej uprawie kiełków?

Jeśli uwielbiamy kiełki, ale nie mamy do końca przekonania do ich wytwórców oraz kiełków, które w rezultacie znajdują się w sklepach, to świetnie trafiliśmy. Możemy bowiem zdecydować się sami na produkcję domową kiełków. Jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasiona na kiełki, które mamy zamiar kiełkować. Muszą to obowiązkowo być nasiona specjalne na kiełki. Właśnie taką informację musimy obowiązkowo znaleźć na opakowaniu. W dużych ogrodniczych sklepach nasiona na kiełki (https://www.bee.pl/9215-nasiona-na-kielki) mamy wyeksponowane na stojakach osobnych. Dlaczego nie możemy nasion użyć, które są wysiewane do ziemi? To pytanie stawia sobie wiele osób. Chodzi o to, że większość z nich jest impregnowana chemicznymi środkami, które zawierają substancje anty pleśniowe oraz anty grzybowe. To one chronią nasiona nasze w pierwszej fazie wzrostu. Tejże chemii już nie znajdziemy w roślinie dorosłej, ale w kiełkach jednak jest ich sporo.

Kiełki możemy sobie wyhodować w specjalnych do tego kiełkownicach. Jednak nie jest to konieczne. Wystarczy w rzeczywistości zwykły słoik, który powinniśmy owinąć gazą oraz ustawić go lekko pod kątem, aby umożliwić odpływ wody. Kiełków nigdy nie zalewamy wodą, ale przepłukujemy przynajmniej dwa razy na dzień. Na mały słoik powinniśmy dać łyżkę nasionek.

Jakie najlepiej kiełkować rośliny?

Nasiona takie jak rukola, rzeżucha czy też chia kiełkować powinniśmy na podłożu płaskim. Dlaczego jest to takie ważne? Chodzi o to, że podczas kiełkowania wydzielają bardzo dużo śluzu. Strączkowe rośliny powinny z kolei kiełkować w ciemności. Chodzi o to, że rośliny te gorzknieją w świetne. Inne nasiona, jak na przykład słonecznik, musimy najpierw moczyć, aby mocno zwiększyć osłonkę. Kiełkować także możemy:

  • rzodkiewkę,
  • cebulę,
  • brokuły,
  • soję,
  • owiec,
  • fasolę,
  • pszenicę,
  • buraki.

Na pewno do kiełkowania się nie nadają w żadnym wypadku wszelkie rośliny z psiankowatych rodzin. Mowa tutaj o papryce czy też pomidorach. One po prostu byłyby trujące.

Jak najbardziej warto kiełki dołączyć do naszego codziennego jadłospisu. Są one pełne substancji odżywczych. Dzięki temu naprawdę poczujemy się o wiele lepiej oraz dostarczymy naszemu organizmowi wiele cennych składników, o których czasem zapominamy i wzmagamy się z ich niedostatkiem. Z kiełkami taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca. Co do tego nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości. Pamiętajmy o tym, a nasze zdrowie i codzienne funkcjonalnie poprawi się znacznie na lepsze. Poza tymi wspaniałymi witaminami nie możemy zapominać o tym, że kiełki tak naprawdę są przepyszne.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com