Kiełki – wyhodujesz je w pięć dni!

Kiełki – wyhodujesz je w pięć dni!

Czym są kiełki?

Chcielibyście wprowadzić do swojej diety nieco więcej świeżych warzyw, ale tak naprawdę boisz się kupować ich w sklepie, a te z upraw organicznych są zbyt drogie? Na pewno w takiej sytuacji warto postawić na kiełki. Wyhodujemy je samodzielnie i to bez sztucznych nawozów, pestycydów oraz we własnym domu, a jakby tego było mało także bez żadnego wysiłku.

Kiełki są nasionami, które budzą się do życia. Zawierają one całą masę minerałów, witamin, enzymów oraz białek, które są potrzebne do życia, aby nasiona na kiełki mogły się zamienić w piękną roślinę. Ich skład jest znacznie bogatszy od dojrzałych warzyw czy też suchych nasion.

Trudno jest całkowicie zastąpić warzywa dojrzałe kiełkami. Mają bowiem one dużo mniej kalorii oraz dosyć ciężko się jest nimi najeść.

Dlaczego powinniśmy hodować kiełki?

Na pewno jest to cenne źródło odżywczych substancji. Rośliny na samym etapie kiełkowania zawierają dużo więcej witamin, białek, mineralnych składników, RNA, DNA oraz także innych, które są bardzo korzystne dla zdrowia.

Kiełki mają także doskonałą przyswajalność. Podczas kiełkowania zachodzi cała masa enzymatycznych procesów. Substancje złożone, które są zgromadzone w nasieniu są rozkładane do prostych oraz także bardzo łatwo przyswajalnych związków. Dzięki temu nasz organizm wcale nie musi już zużywać swoich enzymów oraz może je dużo szybciej wykorzystać do celów własnych,

Organiczna uprawa

Wszystko tak naprawdę czego potrzebujemy do uprawiania kiełków to woda, nasiona, powietrze, światło oraz do tego odpowiednie miejsce. Nie wymagają one ziemi, stosowania preparatów, nawozów czy też innych środków ochronnych roślin.

Pod tym względem są o wiele lepsze od warzyw, które są dostępne w sklepie. Możemy być pewni o to co wyhodowaliśmy samodzielnie.

Świeżość

Kiełki zjadamy, kiedy już są odpowiednio dojrzałe. Możemy je od razu spożyć czy też schować do lodówki, ale koniecznie w pojemniku zamkniętym. Pamiętajmy tylko o płukaniu codziennym, a wówczas zachowają świeżość nawet do tygodnia czasu. Nie muszą także leżeć na sklepowych półkach przez dłuższy czas, w magazynach czy też chłodniach. W związku z tym nie tracą swoich cennych odżywczych wartości.

Warto postawić na kiełki, a na pewno nie będziemy zawiedzeni. Nie dość, że są pyszne, to jeszcze możemy sobie podreperować nimi nasz organizm. Czego chcieć więcej? Jakby tego było mało możemy samodzielnie sobie je wyhodować. Jakby nie było jest to kolejna ważna informacja oraz jednocześnie kolejna zaleta.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com